Lika:” Kjo ndeshje do të ishte një hap cilësor për ne. Klasikja dhuron gjithmonë spektakël.”

Portieri bardheblu Ilion Lika doli sot në konferencën për shtyp ne prag të ndeshjes Vllaznia-Tirana. Ai u pyet për vështirësitë e ekipit dhe si e sheh ai këtë sezon. Më poshtë deklarata e plotë e tij:

Një klasike që ndodh në momentin e duhur?
Varet nga këndvështrimi. Janë dy ekipe që kanë bërë historinë e futbollit Shqiptar, kanë dhuruar spektakël. Pavaresisht problemeve që kanë si Tirana dhe Vllaznia kur janë përballur kanë kënaqur të gjithë ata që i kanë ndjekur. Megjithatë ne duhet të vazhdojmë të shohim përpara pasi jemi mbrapa me objektivat tona. Kjo që po kalojmë tani nuk eshte ajo që na takon. Për bluzën që kemi veshur duhet gjithmone të fitojmë. Kjo ndeshje do të ishte një hap cilësor për ne. Ky kampionat i tillë është me 2-3 fitore ngjitesh shumë lart.

E prisje në këtë renditje skuadren?
Të them të drejtën jo vetëm unë por edhe më skeptiku nuk e priste që të ishim në këtë pozicion. Por ky është futbolli. Unë si Ilion por pa lënë jashtë edhe përgjegjësinë e skuadrës, si edhe stafit, do të donim ta shihnim ekipin pa mungesa, pa probleme ashtu siç u formua në fillim.

Shehit ia theve rekordin…
Nuk ka rëndësi fare kjo, rëndësi ka që unë karrierën time si futbollist e kam bërë dhe jam i kënaqur. Mua më intereson që ekipi të eci, që Tirana të mos jetë në situatë të vështirë. Më intereson që çunat të luajnë sa më mirë dhe që Visari të jetë sa më formë në portë.

Objektivi i vërtetë i Tiranës në këtë sezon?
Jemi mbrapa me pikë është e vërtetë. Nuk mund të them që nuk pretendojmë për kampion pasi matematika flet vetë. Kupat e Europës janë aty. E rëndësishme eshte të fitojmë këtë ndeshje. Të fitojmë besimin. Djemtë duhet të rrisin moralin pasi natyrisht rezultaten i kanë ndikuar. Megjithate, kemi përpara një ndeshje të vështirë jo të paarritshme.

Powered by Live Score & Live Score App