Dede: “ Me respektin që kemi karshi kundërshtarëve, do të mundohemi t’iu imponohemi në fushë, me personalitet.”

Në prag të ndeshjes KF Tirana-FK Bylis trajneri I bardhebluve Nevil Dede u shpreh se:

Sa e vështirë është  ta motivoni skuadrën pas 3 humbjeve radhazi, duke përfshirë edhe Kupën?
Është e vërtetë që rezultatet nuk janë të mira, sidomos për objektivat dhe historinë e klubit tonë. Mendoj që grupi është i qetë. Në këto momente që ne flasim, na takon të marrim më shumë përgjegjësi që të rikthehemi sa më shpejt te rezultatet pozitive dhe më pas çdo gjë të marrë rrugën që i takon këtij klubi.


Si e shikoni sfidën kundër Bylisit?
Unë e kam thënë dhe do ta them gjithmonë, që kam respekt për çdo ekip, për çdo kundërshtar që ne kemi në Superligë. Të gjithë mundohen të investojnë dhe të punojnë. Në këtë situatë të gjithë dinë të luajnë futboll. Nga ana profesionale të gjithë klubet janë rritur dhe kjo është shumë pozitive, plus edhe infrastruktura dhe interesimi i mediave. Me respektin që kemi karshi kundërshtarëve, do të mundohemi t’iu imponohemi në fushë, me personalitet.


Çfarë ju sjell pozitive përballja me Vllazninë?
Të jem i sinqertë forca e reagimit të grupit, ishte arma më e fortë dhe sinjali më i mirë që mora nga ekipi dhe djemtë. E rëndësishme është që ne të vazhdojmë me atë forcë karakteri. Jo më larg se sezoni i kaluar kjo ishte arma më e fortë e tyre. Ata besonin dhe në fund ja dolën.
Tirana po u nis është e vështirë të ndalojë. Është një fillim jo i mirë, por nga ndeshja me Vllazninë, unë do të thoja vetëm kaq, ne nuk dolëm nga ajo ndeshje si humbës sepse, u munduam të bëjmë lojën tonë, shkuam te goli disa herë. Goditëm portën, shënuam 2 gola. Por për elementë të situatave të ndryshme dhe jo shumë të vështira, ne duhet të kishim pasur përqendrim më të madh.


Është handikap që ju nuk keni një qendërmbrojtës klasik në skuadër duke qenë se ishit vetë qendërmbrojtës në të kaluarën?
Klubi është munduar për mirë me elementët që ka afruar, për të qenë gjithmonë pretendent dhe faktor në futbollin shqiptar. Faktikisht ka shumë lojtar të rinj. Unë do të thoja që mbi të gjitha duhet kohë për këtë skuadër. Pa harruar asnjëherë qëllimin apo objektivin madhor që kemi. Krahas qëllimit dhe objektivit madhor që kemi, do të mundohemi të rrisim dhe këta lojtarë. Mosha mesatare është relativisht e re.


Mendoni Bylisin si kundërshtarin tuaj, apo keni më shumë punë për të bërë me skuadrën?
Qëllimet janë të përbashkëta. E rëndësishme është që ne të mundohemi të marrim maksimumin nga çdo ndeshje. Duke marrë maksimumin, edhe lojtarët rriten në përgjithësi dhe në mentalitet. Paralelisht ne do të mendojmë për rezultatin dhe rritjen e lojtarëve me kapacitet dhe vlerat që ata duhet të jenë.

Ka ndonjë lajm të mirë për sa i përket dëmtimeve?
Lajm i mirë është që Hoxhallari rikthehet. Kemi disa lojtarë që shpresojmë që shumë shpejt të rikuperohen dhe  të bëhen pjesë e rëndësishme e skuadrës. Realisht kanë vlerë. I gjithë grupi do kohën e vetë. Minimalisht ne do të kërkojmë që brenda javës, të rikuperojmë nga dëmtimi disa futbollistë. Po rikuperuam këta lojtarë do të jetë një Tiranë tjetër.
Sa i vështirë ka qenë rikuperimi psikologjik?


Nuk ka probleme psikologjike te kjo skuadra. Në momente të caktuar, situata të thjeshta në ndërlikuan ndeshjen. Psikologjia e skuadrës është në nivel maksimal. Fat i madh që e kemi ndeshjen në mesjavë, sepse në fundjavë duhet të punonim më shumë nga ana psikologjike. Ndërsa kur ndeshja vjen shpejt, ai kapitull është i mbyllur, shkruhet në histori dhe vetëm kaq. Ne do të mendojmë të kthehemi aty ku na takon.
Si do e zgjidhni lojën në ajër?


Loja në ajër shpresoj që do të jetë një problem i zgjidhur që këtë ndeshje. Besoj që ne jemi një skuadër që më shumë do të sulmojmë se do mbrojmë. Është në ADN e këtij klubi. Sa më shumë sulmon aq më pak probleme ke mbrapa. Vuajtëm në Shkodër, por vetëm kaq. Nuk mendoj se do të ndodhë më. Prandaj janë seancat stërvitore. Pjesa taktike, apo edhe teorike. Që ne të përmirësojmë dhe të rrisim veten në ato situata ku nuk i zgjidhëm si duhet.

Powered by Live Score & Live Score App