Dede: “Elementi i befasisë do të jetë i rëndësishëm këtë ndeshje.”

Trajneri Nevil Dede iu pergjigj pyetjeve te gazetareve sot ne konferencen per shtyp ne prag te ndeshjes Teuta- Tirana. Meposhte deklarata e plote:

Si eshte gjendja e skuadres?

Besoj qe djemte I kemi gati. Deri ne kete moment qe flasim kemi disa pro\blee t vogla por mendoj se do ti rikuperojme sa me shpejt, kemi ne dispozicion edhe 30 ore. Ne kemi forcen dhe kemi edhe lojtare me perspective nga akademia. 

Si e shihni ndeshjen me durresin?

E shoh si  nje gare, nje kundershtar I forte I cili vlen te respektohet sic une kam shprehur konsiderate per cdo ekip. Ne realitetin tone ne shoqerine shqiptare, ku nuk perjashtohet as komuniteti I futbollit perjetojme nje lloj “agresioni” ne menyra te ndryshme dhe shoqeria jone vlereson nese ne I perjetojme sakte apo gabim. Kemi perballe nje Teute te forte. Shkojme atje mbi te gjitha per te perjetuar aftesite e skuadres sone, te shfaqim talentet tona me te rinjte. Kemi te rinj befasues. Me pas kemi edhe lojtare me experience te cilet I vijne ne funksion me mire djemve te rinj. 

A eshte e konfirmuar prania e Ismajlgecit ne kete ndeshje?

Une di qe ne baze te rregullores kur mbaron gjysma e denimit, ne baze te gjithe kushteve qe duhet te plotesosh ai mund te kthehet ne fushe dhe te jete I gatshem per kete ndeshje. 

Ju bezdis fakti qe fusha e stadiumit Niko Dovana nuk eshte ne kushtet e duhura?

Ne kete intensitet ndeshjes dhe rreshjet qe kane filluar mund te jete pak e renduar por une di qe ata jane nje klub serioz dhe infrastrukturen e kane ne qender te vemendjes. Kane bere gjithmone riparime duke u munduar ta mbajne fushen sa me mire. Ne fund fusha eshte e barabarte si per ne edhe per ata. Shpresoj te jete nje fushe shume e mire. 

Ku mendoni se do vendoset kjo sfide?

Une mendoj se elementi I befasise do te jete I rendesishem kete ndeshje. Ne kemi nje skuader qe po merr forme edhe ka nje personalitet shume te forte edhe ne momente kur ajo vuan apo eshte ne disavantazh. Per kaq kohe sa une e kam drejtuar dhe punuar, ne jetojme bashke, gezojme dhe merzitemi bashke. Kam pare qe ate reagojne, I ndjekin idete e mia dhe pres te shpalosin cilesite e tyre e aftesite qe ata kane. Ne situata te caktuara ndeshja mund te zgjidhet edhe me episode por nuk mendoj se neser do vendosin episode. Shpresojme qe Tirona te jete gjithmone ajo qe presim te gjithe. 

Ka ndonje lojtar tek Teuta te cilit ju I druheni?

Lojtare te mire ka shume ne superligen shqiptare sic ka dhe Tirana. Kapiteni qe kam ketu ne krah, lojtaret e rinj etj. Ekipet e tjera kane, sic ka edhe Teuta sepse ne rast te kundert nuk do te ishin ne superlige po ne nje kategori tjeter. Meritojne respekt, me pas ne fushe cdo gje harrohet dhe aty jemi kundershtare, pas ndeshjes rikthehet prap miqesia e mardhenia qe ne kemi. 

Mendoni se ne kete ndeshje Tirana mund te depertoje perballe mbrojtjes se kundershtarit?

Ne kemi depertuar ne cdo ndeshje perballe cdo kundershtari edhe perballe Kukesit qe ishte nje perballje e veshtire ku mendoj se Kukesi ishte favorit, ne u shfaqem ne disa momente. Ne perceptimin e pare te gjithe mendojne se Tirana vuajti por nuk eshte e vertete. Disa problematika te vogla me Sasrakun dhe nje demtin ne fund te ndeshjes. Nese ai do te vazhdonte deri ne fund ndoshta do te flisnim ndryshe. Shpresojme ta rikuerojme sa me shpejt te jete e mundur dhe me pas te shohim. Ne kemi cilesi dhe kualitete qe te godasim ne menyra te ndryshme. 

Powered by Live Score & Live Score App